Římská Kultura
Římská kultura
Římská kultura
Řím byl především mocenským ústrojím, ale přesto se mu podařilo vytvořit duchovně-kulturní tradici, která je sice menší a mladší než řecká, ale přesto svébytná a hodnotná. Římané rádi zdůrazňují své kulturní sepjetí s antickou tradicí řeckou. Vergilius ve své Aeneadě zvolil bojovníka od Tróji, žení se tam. Předobrazem vlastní římské kultury byla kultura etruská. Etruskové po sobě zanechali řadu znaků: oblouk, urny a sarkofágy a také metodu haluspicií.
Vlastní kultura a literatura římská
Plautus - autor Komedie o hrnci, Chlubný voják; Catullus - slavný lyrický básník, vyznal se z lásky k Lesbii; Gaius Julius Caesar - vojevůdce, právník, spisovatel - Zápisky o válce galské; Cato - prosaik, nesmiřitelný odpůrce Kartága; Cicero - řečník.
Hmotná kultura
Hmotná kultura pomáhala vytvářet obraz věčného města Říma, nejslavnější jsou: forum Romanum - hlavní náměstí; Traianovo forum; zbytky římského divadla, Koloseum, vpravo od Kolosea je Konstantinův vítězný oblouk, Pantheon; Hadriánovo mausoleum; sloup Marca Aurelia; Caracallovy lázně - na svou dobu velmi technicky vyspělé (sauna, vyhřívaná voda); Cirkus Maximus; katolická stránka - bazilika sv. Petra (zvon na věži oznamuje, že věčnost trvání je nekonečná).
Vynikající básníci
Vergilius - Aeneida, Bucolica - pastýřské zpěvy vytvořené po vzoru Theokritově; Horatius - básník, autor slavných ód na římskou velikost a moc, oslavná poezie; Ovidius - tvůrce Metamorfózy (principem je proměna), spisek Umění milovat; Petronius - přinesl do římské literatura satiru, je autorem práce Satyricon.
Dějepisectví
Hlavním představitelem je Tacitus - napsal Obecnou historii, vedle toho i dílo Germánie (o vývoji germánských kmenů).
Veřejné a politické postavy
G.J.Caesar; Plinius Starší - autor spisku Přírodověda, shrnuje i dějiny četných dalších oborů; Plinius Mladší - politik a státník; Konstantin Veliký - poprvé začal překonávat zásady starého světa a otevřel prostor pro křesťanství.
Filozofie
Filozofie měla menší zastoupení než v Řecku, lze v ní rozpoznat řeckou tradici. Lucius Seneca a Marcus Aurelius - oba stoikové. Závěrečnou etapu římské filozofie tvoří novoplatonismus.